Ev / Blog / GENÇLERİN OKUMASI GEREKEN KİTAPLAR-3
GENÇLERİN OKUMASI GEREKEN KİTAPLAR

GENÇLERİN OKUMASI GEREKEN KİTAPLAR-3

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler

müslümanca düşünme üzerine denemeler“Müslüman çağın gözüyle İslam’a bakmaz . İslam’ın gözüyle çağa bakar. ”

Rasim Özdenören’in tartışmacı ve sorgulayıcı bir üslupla zihni birikimini cömertçe sunduğu bir eser olma özelliğini üzerinde taşıyan Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler.

Özdenören’in düşünce yapımızdaki hataları gözler önüne serdiği ve Müslümanın nasıl düşüneceğini örneklediği, insan yaşadığı toplumdan ve zaman diliminden etkilenir. Bir yerde kültür ve alışkanlıklar dinin önüne geçebilir. Burada kişi kendisinin hayatını şekillendirecek duruşunu belirlemeli ve o pencereden Müslümanca dünya’ya bakmalı.

Osmanlı Gerçekleri Sorularla Osmanlı’yı Anlamak

osmanlı gerçekleri

Kitap genel anlamda Osmanlı hakkında merak edilenler, yıllardır diziler ve filmlerle oluşturulan yalan yanlış algılara, karıştırılan bilgilere cevap niteliğinde, gayet anlaşılır.

Soru cevap şeklinde olması da akıcılığını kuvvetlendirmiş. Bir konu yaklaşık 15 – 30 sayfa sürüyor. Sade ve sıkmayan bir anlatım ile okurken keyif alacağınız bir kitap.

Oğuz Han ile başlayıp Fatih Sultan Mehmet zamanına kadar gerçekleşen önemli olayları soru cevap şeklinde kısa kısa ele alıyor.

 

 

 

İbn Fadlan Seyahatnamesi

ibn fadlan seyahatnamesi Etil (Volga) Bulgarları, Bağdat’ta oturan Abbasi Halifesinden, İslamı öğrenmek için destek isteyince, halife de İbn Fadlan’ın da içinde bulunduğu bir grubu 921 yılında Bulgarlara gönderiyor.

Daha önce görmediği bir toplumu anlatan İbn Fadlan, ilginç gelen noktaları yazmış. Kitabı alanında otorite ve Arapça bilgisi muazzam olarak kabul Prof. Dr. Ramazan Şeşen çevirmesi oldukça önemli.

Absürt gelecek, şaşırtacak içeriklere sahip olsa da dönemin birebir tanığı olan birinin yazdığı kitap netice itibarıyla önemlidir ve okumaya değer. Keza anlatılanlar, günümüzden bakınca anormal geliyor da o dönemin şartlarında hayatın olağan akışına uygun görünüyor.

Müderris, Bir Gazali Romanı

müderris, bir gazali romanı Elli beş yıla sığdırmayı başardığı yüzlerce eserinin yanında İmam Gazali’nin İslam’ı zararlı akımlardan korumaya ve din ilimlerini yeniden ihya etmeye yönelik samimi çabaları, şekil ve gösteriş çağının zehirli oklarına maruz kalan gönüllerimize şifa meltemi gibi dokunmakla kalmayacak, tefekkürümüzü aklın dar odalarının esaretinden kurtararak
kalbin aydınlık şehrine kanatlandıracaktır.

Mürsel GÜNDOĞDU’nun güçlü kaleminden Müderris Romanı’nı okurken medeniyet mirasımızın zengin kökleriyle yüzleşecek ve tefekkür tarihimizin altın dönemlerine doğru esrarlı bir seyahate çıkacaksınız.

 

 

Kelime Anlamlı Geniş Açıklamalı Nurul Misbah Nurul İzah Tercümesi

nuru'l-misbah- nuru'l izah Nurul İzah kitabı, Hanefi mezhebine dair yazılmış fıkıh kitapları içinde, özellikle namazla alakalı konuları tafsilatlı bir şekilde ele almış olması itibarıyla önemli bir yer tutmuştur. Bu özelliği sebebiyle eskiden beri İslami tedrisat yapan eğitim merkezlerinde ders kitabı olarak okutulmuştur.

İzahlı tercüme eser olması ayrı bir lezzet katmış. Namazla alakalı fıkhı bütün sorularınıza cevap bulabileceğiniz bir eser. Başucunuzdan ayrılmaması gereken eserlerin içindedir.

 

 

 

 

GENÇLERİN OKUMASI GEREKEN KİTAPLAR

 

hakkında Emrah SARGIN

Emrah SARGIN

Ayrıca kontrol et

OSMANLI DEVLETİN DE MAKTUL ŞEYHÜLİSLAMLAR

OSMANLI DEVLETİN MAKTUL ŞEYHÜLİSLAMLAR Osmanlı tarihinde Kadılardan yolsuz hareket ederek haklarında şikayet olunanlardan bazıları katledildiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir